5Kişi Şuanda Sohbet Ediyor

Hemen Sohbete Başlayın

Dostluklar sesliturkudiyari.com

Dostluk hayatta insanlar arasındaki bağların en yücelerin-den, en kutsallarından biridir. Gerçek dostluğun değeri pek az şeyle ölçülebilir; hele maddi şeylerle hiç ölçülemez. Dostluk en başta doğruluğa, açık sözlülüğe, güvene dayanır. Dostumuzun doğru söylediğine, açık konuştuğuna, bizim iyiliğimizi istediğine güvenebilmeliyiz. Araya bir kuşku, bir güvensizlik girdi mi, dostluk bozulur. Dost verdiği sözü tutar. Tutulmayan söz dostluğu derinden sarsar.
Sevgi, insan kişiliğinin en büyük faziletlerinden biridir.
Sevginin yarattığı dostluk da insanları hayvanlardan ayıran, insan yapan, hattâ bir parça tanrılaştıran bir özelliktir.
Büyük Fransız filozofu Voltaire bir eserinde, bir filozoflar topluluğunda kişilerden birine şu soruyu sordurur:
— «Dünyanın en eşsiz nimeti, en eşsiz mutluluğu nedir? Pek büyük bir servete sahip olmak mı? Aşk mı? Şehvet mi? Mevki mi? Şöhret mi? Yoksa, bunların hepsinin bir arada oluşu mu?»
Filozoflar, bütün bu konuları birer birer ele alıp tartışırlar. Biraz derinleştirilen bir inceleme sonunda bu konuların hepsinin aldatıcılığı, geçiciliği ortaya serilir. En sonunda, içlerinden biri: «Buldum!» der. «Dünyanın en büyük nimeti, en erişilmez mutluluğu dostluktur. Şu dünyada gerçek değerindeki bir dostluk kadar avutucu, mutlu kılıcı hiçbir şey yoktur. Düşünün: Başlı-başına bir âlem olan bir kimsenin mânevi varlığının tam ortağısınız, kendi mânevi varlığınızı da onunla ortaklaşmışsınız. Yeryüzünde başka hangi hazineler vardır ki birbirlerine katılınca bu kadar ihtişamlı bir zenginliğe ulaşabilsinler?…»
Dostluk, eskidikçe lezzeti, değeri artan iyi cins bir şarap gibidir. Yılların deneylerinden, sınavlarından geçmiş nice dostluklar vardır ki, bunlara ancak ölüm son verebilir...Admin:Denizhttp://www.sesliturkudiyari.com

Yazar : h_hüseyin
14 Mar Paz 16:56
293 Görüntüleme


Gönder

bmdizayn

bm dizayn

seslialem

sesli sohbet

seslialem